Derneğimiz              
 
 

KABATAŞ DERGİSİ - SAYI 3

İçindekilere dönmek için tıklayın

K.E.L Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
Erdal Dumanlı

 

Sevgili Kabataşlılar,

Bu defa sizinle paylaşmak istediğim konu, "Biz neden bir İşİ yaparken iyice düşünüp, inceleyip, en doğruyu bir defada yapmayız" dır. 22 Ocak 2004 tarihinde 5072 sayı ile Dernek ve Vakıfların, kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerine da­ir bir yasa yayınlandı. Amacı ve başlangıç düşüncesi doğru. Hangi Bakanlığa veya kamu kurumuna iş için giderseniz, eli­nize bir bağış makbuzu verirler, kerhen ödersiniz. Bunu Önle­mek doğru idî. Ancak iyi düşünülmediği İçin klasik hatalar tekrarlandı ve kuruların yanında yaşlar da yandı. Biz ve biz­ler gibi, mezun oldukları okullarına Devlet adına, sadece yar­dım etmek, katkıda bulunmak, kaynak aktarmak için çaba gösteren kurumlar bu yasadan nasibini aldı. Yasa gereği:

1. Okulumuzun adını unvanımızın basında kullanamayız
(Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı) gibi.

2. Okulumuzun bina ve müştemilatı içinde bulunamayız.

3. Öğrenci velilerinden kendi rızalarına rağmen bağış
alamayız.

4. Vakıf ve Derneklerimiz altı ay İçerisinde olağanüstü
Genel Kurul yaparak tüzüklerimizi bu yasaya göre uyarlamak mecburiyetindeyiz.

Sonuç: Aksine uygulama yapanlarımız da 3 aydan 1 yıla kadar hapis yatacağız.

Zamanını, emeğini, parasını gönüllü olarak Türk Eğitimini İyileştirmeye adamış insanlara reva görülecek bir uygulama­yı sizlere de anlatmak istedim.

30 Ocak 2004 Cuma günü TEVDAK' m daveti üzerine Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin ÇELİK ile Feriye' de bir toplantı yaptık. Sayın Bakan bizi ferahlatan cevaplarla, bu yasanın hızlı, İyİ planlanmadan çıktığını ve değişiklik yapılarak eski fonksiyonlarımızı tekrar üstlenebileceğimiz şekle gelmesi İçin çalışacaklarını söylediler. Sayın Bakan'dan olumlu yaklaşım­larının devamını bekliyoruz.

İyİ ve faydalı işler yapan insanların önüne bilinçsizce konu­lan engeller, bu insanların heveslerini, çalışma arzularını yok eder.

Bunu da atlatacağımıza İnanarak, Kabataşlılara ve Eğitime Gönül verenlere güzel ve başarılı günler dilerim.

Saygılarımla,

İçindekilere dönmek için tıklayın